Бізнес в онлайн під час війни? Так! Терміново! Як працювати і заробляти зараз?

Голова НБУ Кирило Шевченко повідомив, що економіка почала пристосовуватися до війни. Це означає, що бізнес поволі повертається до життя.

За даними опитування Prozorro, зараз, в умовах воєнного стану, працюють вже 48% бізнесів.

Тил працює — Україна воює!

Я є власником бізнесів і заявляю, що продовжую працювати і розвивати свої компанії, аби підтримувати економіку країни. У наших діях перемога!

Зберегти багаторічне напрацювання, робочі місця

Зберегти багаторічне напрацювання, робочі місця

вступ

Мене звати Семен Соха, я засновник і власник агентства «Matis&Mary», бізнес-маркетолог з 10-річним досвідом. Розвиваю бізнеси і виводжу підприємців на новий рівень. Ще один мій бізнес — освітня компанія «Clever Study», що успішно розвивається вже більше 3 років. Зараз працюю над масштабуванням обох компаній за кордон, вважаю, що мій досвід буде корисним власникам бізнесу, саме тому створив цей чек-лист.

Сьогодні підприємці шукають відповіді на такі запитання:

• Як оновити продукт для споживача?
• Яка бізнес-система працює і потрібна мені екстрено вже?
• Який потрібен бюджет на підтримку і розвиток?
• Чого не потрібно робити? Від чого варто відмовитись?
• Де взяти споживача, який захоче платити?
• Як я можу допомогти моїм бізнесом українському фронту?

Не поспішайте зупиняти проект. Робіть конкретні дії для перебудови діяльності вже:

• Виявіть і пропишіть задачі по пріоритетності;
• Зверніть увагу на фінанси й акумулюйте їх;
• Подбайте про якісну залученість колективу і нових фахівців у процеси;
• Прослідкуйте зміни у потребах споживачів для майбутньої актуалізації продукту;
• Якщо ваш бізнес був виключно офлайн — перейдіть в онлайн.

Нижче висвітлимо реальні поради які ми застосували вже і передали нашим контрагентам для подальшої діяльності!

Завдання для створення антикризової бізнес-системи

термінові

  • Оновіть стратегію і проаналізуйте конкурентів. Деякі підприємці ігнорують ці етапи у своїй діяльності, мовляв, це щось незрозуміле і зайве. Проте споживачів вже не приваблюють застарілі пропозиції, неактуальний дизайн, спосіб веденнясоцмереж.
  • Заявляйте про себе на всіх можливих платформах. Не обмежуйте свій продукт, знайдіть його прояв на різних майданчиках. Будьте всюди, де ваш споживач хоче/ може доторкнутись до вас: у соцмережах, на сайті, маркетплейсах. Модель виживання бізнесу наразі у можливості доторку до вас, а значить чим більше точок доступу, тим більша трафікогенерація. 

  • Працюйте з готовою базою клієнтів — LTV. Саме вашій існуючій базі споживачів варто повідомити про вашу онлайн-діяльність. Систематизуйте всіх по групах, підготуйте персональні пропозиції в яких обов’язково зобов’яжетесь перерахувати % від угоди на підтримку ЗСУ. 

  • Вкладайте, а не витрачайте. Кожна ваша гривня повинна бути вкладанням, а не витратою, тому ставте собі точне питання — коли конкретно ця вкладена сума принесе мені зворотній зиск, який бюджет я маю на позиції по розвитку бізнесу і чи заслуговує конкретна витрата на її збереження.
  • Працюйте в команді. Війна завершиться, життя продовжиться, тому не допустіть погіршення зв’язків з вашим колективом вже зараз. Можливо його слід трансформувати, але не звільняти/урізати виплати всім комплексно. 


  • Однозначно поставити на паузу варто тих, хто демотивує робочий процес, не виявляє проактивності у діяльності і намагається уникнути реалізації робочих задач, розтягує їх реалізацію; монозадачників; тих, хто тотально відсутній на робочому зв’язку. 


  • Хочете заробляти — зробіть собі план, підбийте баланс, систематизуйте виробничі, фінансові можливості, акумулюйте мотивацію і будьте готові працювати.


  • Дійте! Усе, про що я написав раніше, втрачає сенс, якщо не буде основного — ваших дій. Пам’ятайте про це. Зараз мова йде про вироблення корисного продукту, тому питайте себе, а чи зробили ви щось корисне останнім часом для бізнесу, команди чи можна було більше.

Поточні / Стратегічні

  • Залучіть до команди вузькопрофільних фахівців. З розвитком сфери напрямку вашої діяльності, маркетингу, ведення бізнесу і зміною ситуації у світі з’являються нові правила, стратегії дій для досягнення успішних результатів. Саме тому варто наповнювати свою команду сучасними і кваліфікованими фахівцями з різних відділів організації.


  • Проаналізуйте актуальність продукту для споживачів. Мета бізнесу — ефективно і максимально вигідно реалізовувати свій продукт. Ситуація у країні і світі змінює потреби споживачів і змушує власників підприємств вдаватись до змін у своїй продукції. Не консервуйте неактуальність.
  • Домовтесь про колаборацію з іншими бізнесами. Такий спосіб просування бізнесу з кожним роком стає все популярнішим. Колаборація допоможе поповнити ряди споживачів лояльною аудиторією, вийти на новий рівень і розширити можливості бізнесу.


  • Звісно, ви можете ігнорувати можливість вивести діяльність в онлайн, діяти без чіткої стратегії, проїдати бюджет і врешті-решт прикрити контору. Але подумайте, що чекатиме на вас завтра…

Перейдемо до дії!

Практичні рекомендації щодо кожного з типу задач

  1. Як закласти бюджет у стратегію?

  • Розрахуйте буквально до останньої гривні, скільки у вас є фінансів на ваше життя і на розвиток бізнесу з психологічною установкою, що «можу вкласти кошти, не отримати заробітку, і це нормально».


  • За можливості уріжте під корінь ваші «виймання» собі під заробіток, адже поки ви не заробляєте, а стабілізуєте ситуацію.


  • «Моє вкладання (суми) в (щось) окупиться (тоді-то)». «Моє вкладання не окупиться найближчим часом, воно мені необхідно для того, щоб (щось)». Якщо я його не зроблю, то «щось». 


  • Загальні поради для кожного, конкретно по вашій сфері слід аналізувати точно, зв’яжіться зі мною особисто, щоб я надав предметну рекомендацію. Як закласти бюджет у стратегію?
  • На яку платформу переводити бізнес в онлайн? На кожну без виключення. Вкладайте у маркетологів, рекламників, IT-спеціалістів, адже саме ці фахівці будуть знаходити вашу цільову аудиторію. Припиніть думати, що продажі можливі лише офлайн, що швидкий перехід неможливий, або що товари VIP-класу, будівельні матеріали, розважальні послуги тощо не купуються через війну. Працює все, що працює. Тестуйте гіпотези.
  • Які члени команди мені знадобляться для виходу в онлайн? Залежить від вашого бюджету. Цілком можливо знайти спеціаліста за 9300 грн на місяць, який буде виконувати всі завдання на повний робочий день або під конкретні задачі. Проте врахуйте, що цей формат підходить лише для створення MVP нового продукту чи тестування гіпотези, але не для стабільної роботи усталеного бізнесу.

Ліпше зверніться до комплексного агентства, яке вам за 15-30 тисяч грн/місяць реалізує ударний вихід вашого бізнесу в онлайн по напрямках: менеджмент процесів, дизайн, копірайтинг, ІТ-діяльність, SMM, бізнес-аналітика, контекст, таргетинг — вже мінімум 8 окремих професіоналів, які спільно реалізують вам результат.

  • За що можу не платити? За можливості необов’язково відмовлятися від платежів, якщо через місяць вам знову знадобиться те саме. Якщо можна домовитися про зниження оренди, відстрочити бонусну виплату працівнику чи зменшити передплату дистриб’ютору, скористайтеся цією можливістю. Однак намагайтеся не розривати контакти через тимчасову кризу, оскільки будь-яке ваше рішення впливає на інших людей.

      • Щоб уникнути надмірних витрат, ставте собі два запитання:
        • Чи допоможе це мені зараз або потрібно для заробітку в майбутньому?
        • Чи вкладання з урахуванням мого бюджету не завдасть сильного удару, якщо його не зняти найближчі 3 місяці?
  • Що таке оптимізація бізнес-процесів? Це вдосконалення роботи компанії через спрощення, автоматизацію або реорганізацію процесів, щоб підвищити ефективність і зменшити витрати. Як не звільняти команду? Будьте гнучкими! Працівники й бізнес-процеси — не статичні деталі, їх можна адаптувати. Переорієнтовуйте діяльність, поглиблюйте навички команди, розширюйте функціонал. Це допоможе зберегти цінні кадри й водночас підвищити ефективність вашого бізнесу.

Предметний приклад, який втілили в бізнесі онлайн-освіти: у вас 3 продажники, які отримували трафік з 8 джерел генерації, але зараз ледве працюють 2 джерела, які можете витягувати лише ви. Куди інших?

  • Ви не продажник, тому не займайтесь крохоборством. Залиште найліпшого з трійці на прийомці трафіку і переспрямуйте бюджет з непрацюючих джерел у ті, що дають вам споживачів. 

  • Другого спеціаліста, який має аналітичну думку, перекиньте на задачу аналізу переписок, дзвінків, скриптів, складання портретів споживачів, систематизації інформації для постаналітики з CRM, робочих чатів тощо. Це буде своєрідна «санітарно-технічна» діяльність, спрямована на поліпшення бізнес-процесів зараз і в майбутньому, адже зазвичай на це не вистачає рук чи часу. 

  • Третього продажника перекиньте на тестування нових методик заохочення споживачів, обробку бази клієнтів, холодні продзвони з пропозиціями тощо. 

  • А ви, як власник, займайтесь задачами вашого рівня: виведенням бізнесу в онлайн, покращенням системи діяльності, стабілізацією ринку. Не заощаджуйте на собі — це ключ до розвитку.
  • Як розвивати продукт або бізнес, який точно знаю, що неактуальний? Якщо ви точно знаєте, що працювати не можна або ваш офлайн-напрям вже під окупацією, ваше підприємство розбомблено чи інші серйозні проблеми, і «справа вашого життя» більше не працює, тоді прийміть втрату, зафіксуйте її і рухайтесь далі. Залиште в минулому, що не має майбутнього, і зосередьтеся на нових можливостях.
  • Почніть з нуля: з ідеї, але не вмінь, які ви набули до цього часу. У вас вже є зв’язки, команда, дослідження ринку, база споживачів, брендинг і будь-що інше. Ви вже маєте інструменти для заробітку, які сформовані завдяки вашому бізнес-хисту. Використовуйте ці ресурси, щоб побудувати нову ідею чи продукт, орієнтуючись на актуальні потреби ринку.

Найпростіший тест — вигадати 2-3 напрямки, чим би ви хотіли займатися зараз, створити на кожен з них лендинг на 6 блоків по 100 доларів кожен, запустити таргетовану рекламу по 100 доларів на кожен напрямок і залучити таргетолога по 50 доларів за проєкт. 


Після 10 днів роботи за 750 доларів ви отримаєте розуміння по трьох ваших ідеях з відповіддю на питання: «Де зариті гроші?». Це дозволить оцінити кількість трафікогенерації і орієнтовний чек на готовність купити вашу послугу або продукт, що точно дасть вам уявлення про попит.

Підсумуємо

  • Мої рекомендації засновані лише на ПРАКТИЧНОМУ досвіді консультування та просування бізнесів. Тому я впевнений, що вони допоможуть вам зробити перші кроки на зустріч бажаним результатам уже зараз, під час війни і кризи. 


  • Як показує статистика, понад 20% українських підприємств вже трансформовано під нові вимоги воєнного часу, і понад 16% перебувають на активній стадії оновлення. Це означає, що ми — сильна і вільна нація, здатна подолати будь-які труднощі. 


  • Для тих, хто потребує більш глибокого налаштування основних процесів свого проєкту та обговорення перспектив, запрошую на консультацію, яку проведу особисто для вас, щоб стабілізувати ваші рішення в моменті.

Підтримаємо економіку країни разом! Все буде Україна!

Замовляйте зворотній дзвінок
Phone-2_animated
БРИФ
Замовляйте зворотній дзвінок